Ταινιοθήκη της Ελλάδος: 3η Εβδομάδα Αφρικανικού Κινηματογράφου

Ταινιοθήκη της Ελλάδς 3η Εβδομάδα Αφρικανικού Κινηματογράφου, socialpolicy.gr

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ | Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου έως Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

ΑΙΘΟΥΣΑ Α (χειμερινός)

 

Πέμπτη 20/02/2014

20:30 Μια καταραμένη γενιά / A damned generation, Σκηνοθεσία: Νasreddine Ben Maati (Τυνησία, 2013, 61′, ελληνικοί υπότιτλοι)
Είσοδος με προσκλήσεις / Admission by invitation

 

Παρασκευή 21/02/2014

19:00 Μια καταραμένη γενιά / A damned generation, Σκηνοθεσία: Νasreddine Ben Maati (Τυνησία, 2013, 61′, ελληνικοί υπότιτλοι)

20:00 Ανδαλουσία, αγάπη μου! / Andalusie, my love!, Σκηνοθεσία: Mohamed Nadif (Μαρόκο, 2012, 86′, ελληνικοί υπότιτλοι)

21:30 Αγαλματάκι / The Figurine, Σκηνοθεσία: Kunle Afolayan (Νιγηρία, 2009, 122′, ελληνικοί υπότιτλοι)
Παρουσία σκηνοθέτη

 

Σάββατο 22/02/2014

18.00 Η παλάμη του φεγγαριού / Τhe moon’s palm, Σκηνοθεσία: Khaled Youssef (Αίγυπτος, 2011, 126′, αγγλικοί υπότιτλοι)

20.10 Περιοδικό Drum / Drum, Σκηνοθεσία: Zola Maseko (Νότιος Αφρική, 2004, 95′, ελληνικοί υπότιτλοι)
Παρουσία σκηνοθέτη

22.00 Tango Negro, Σκηνοθεσία: Dom Pedro (Αργεντινή-Γαλλία-Ουρουγουάη, 2013, 93′, ελληνικοί υπότιτλοι)

 

Διαβάστε Επίσης  Η διαφορετικότητα & τα στερεότυπα μέσα από ταινίες, κόμιξ & βιντεοπαιχνίδια

Κυριακή 23/02/2014

18.00 Σέλμα / Selma, Σκηνοθεσία: Mohamed Ben Attia (Τυνησία, 2013, 19′, ελληνικοί & αγγλικοί υπότιτλοι)

Θεότητα Ορίσα / Orisa Deity, Σκηνοθεσία: Kunle Afolayan (Νιγηρία, 2012, 45′, ελληνικοί υπότιτλοι)
Παρουσία σκηνοθέτη

19.30 Aνταλλαγή τηλεφώνων / Phone Swap, Σκηνοθεσία: (Νιγηρία, 2012, 110′, ελληνικοί υπότιτλοι)

Παρουσία σκηνοθέτη

21.45 Εργοστάσιο Juju / Juju Factory, Σκηνοθεσία: Balufu Bakupa-Kanyida (Δημοκρατία του Κονγκό, 2007, 97′, ελληνικοί υπότιτλοι)

 

Δευτέρα 24/02/2014

19.00 Η υπόσχεση / The promise, Σκηνοθεσία: Μichel Marcos Antonio (Αγκόλα, 2013, 50′, ελληνικοί υπότιτλοι)

Αγκόλα έτος μηδέν / Αngola year zero, Σκηνοθεσία: Ever Miranda Palacio (Αγκόλα-Γαλλία-Πορτογαλία, 2012, 57′, ελληνικοί υπότιτλοι)

21.00 Θριαμβευτική βούληση: η ιστορία του Αφρικανικού Εθνικού Κογκρέσου / Τriumphant Will: the history of the ANC, Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Rapitse Montsho (Nότιος Αφρική, 2012, 30′, ελληνικοί υπότιτλοι)

Παρουσία σκηνοθέτη

21.45 Αυτοί είμαστε / It’s Us, Σκηνοθεσία: Nick Reding (Κένυα, 2012-2013, 89′, αγγλικοί υπότιτλοι)

 

Διαβάστε Επίσης  Η διαφορετικότητα & τα στερεότυπα μέσα από ταινίες, κόμιξ & βιντεοπαιχνίδια

Τρίτη 25/02/2014

19.00 Strata, Σκηνοθεσία: Cajetan Boy (Κένυα, 2012, 97′, αγγλικοί υπότιτλοι)

20.45 Δολοφονία φωτογράφου / Murdered photographer, Σκηνοθεσία: Κareem El-Adl (Αίγυπτος, 2012, 94′, αγγλικοί υπότιτλοι)

22.10 Ανταλλαγή / Swop!, Σκηνοθεσία: Hlomla Dandala (Νότιος Αφρική, 2008, 83′, ελληνικοί υπότιτλοι)

 

Τετάρτη 26/02/2014

19.00 Μαλάκ / Μalak, Σκηνοθεσία: Abdeslam Kelai  (Μαρόκο, 2012, 97′, ελληνικοί υπότιτλοι)

21.00 Eπιθυμία / Lust, Σκηνοθεσία: Khaled El-Hagar (Αίγυπτος, 2011, 130′, αγγλικοί υπότιτλοι)

Είσοδος ελεύθερη για όλες τις προβολές

 

tainiothiki.gr

There are no comments

Join the conversation

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*


error: Content is protected !!